«Берегиня українського духу» (до 150-річчя від дня народження Лесі Українки)

Сьогодні, 25 лютого, уся українська спільнота відзначає 150-річчя від дня народження великої української жінки передових європейських поглядів, інтелектуалки, письменниці – Лесі Українки.

Леся Українка – прообраз сучасної сильної жінки, у якої можна повчитись, як упевнено йти до мети, як долати труднощі, як бути успішною, незважаючи на випробування долі.

Її твори безсмертні, глибокі та спонукають кожного з нас ніколи не здаватися, любити життя та проживати його гідно. Поезія Лесі Українки нікого не залишає байдужим. Поетична уява письменниці з дитинства живилася фольклорними джерелами, збагачувалася образами народних легенд, переказів, балад.

Драматургія Лесі Українки – феноменальне явище в українській літературі. За ідейно-художніми якостями, за рівнем мистецької досконалості вона є одним з найвагоміших здобутків всесвітньої драматургії, яка піднімалася на художні вершини, яких сягнули драми Генріка Ібсена, Гергарта Гауптмана, Антона Чехова, Бернарда Шоу, входила у світ найрозвиненіших європейських літератур.

Леся Українка надзвичайно любила подорожувати, завжди мріяла здійснити кругосвітню подорож. Недарма вона сама себе називала «boule vagabonde», мандрівним перекотиполем. «Але що мені тепер простори, відколи вже не ношу «кайданів»? Я дарма що біла, а маю циганську натуру і вештатись по світі мені мило», – пише у листі до О.Кобилянської(18 січня – 22 січня 1900 р., Київ). Географія її подорожей, на жаль, не зовсім таких, про які мріяла, і не зовсім у статусі безтурботної туристки, вражає – Європа, Азія, Африка. Їй підкорялися континенти, країни, де вона вивчала, осягала мову, культуру, історію, звичаї та традиції. Її твори – відображення тих мандрів і мрій.

Звісно, значний внесок в українську літературу зробила Леся Українка: це і переклади, і збирання українського фольклору, і власні поезії різноманітної тематики, і проза, і драматичні поеми. ЇЇ твори перекладено мовами багатьох народів світу.

На долю Лесі Українки випало багато випробувань, але вона не скорилася. Вона вірила у світле майбутнє й боролася за нього.

Леся Українка прожила життя, сповнене невимовних страждань і гіркоти, але її творчість звучить оптимістично, у ній на повний голос пролунали життєрадісні мотиви, сповнені віри. Поетеса живе серед нас, вона не вмерла, а тільки зробила крок у безсмертя:

Ні! Я жива, я буду вічно жити.

Я в серці маю те, що не вмирає.

У Черкаському комерційному технікумі було проведено ряд заходів, присвячених до150-ї річниці від дня народження Лесі Українки, заплановано й вже проведено ряд заходів щодо вшанування пам’яті відомої української письменниці та популяризації її творчості.

Викладачі української літератури Козиряцька Н.А., ГущинаА.В., Назаренко І.Л.  організували книжкову виставку творів Лесі Українки «Слово, чому ти не твердая криця», флешмоб «Горить зоря її поезії над краєм», у якому звучали цитати з відомих творів письменниці. Провели  конкурс «На шлях я вийшла ранньою весною», у якому найкращими декламаторами поезій Лесі Українки стали студентки першого курсу  Прудка Вікторія, Василенко Діана, Куницька Анастасія, Лаптєва Анастасія.

Було організовано і проведено конкурси творчих студентських проєктів:

• «Краща ілюстрація до творів Лесі Українки». Найбільш оригінальні малюнки підготували Первушина Катерина, Кравець Тетяна, Задвернюк Дар’я, Канівець Дар’я.
  • «Краща реклама віртуального сайту Лесі Українки». Переможцями конкурсу стали студенти першого курсу Куницька Анастасія, Прудка Вікторія та студент другого курсу Смілянець Ігор.
  • «Кращу презентацію «Я знаю Лесю і її життя» створили студенти першого курсу Лебідь Назар, Решанік Марія, Шаповал Катерина, Геча Ярослав.

Працівники бібліотеки Черкаського комерційного технікуму Долгополова Н.В., Тінякова М.М. та Обласної бібліотеки для юнацтва ім.В.Симоненка провели літературну годину «Нерозквітла блакитна троянда» для студентів 1-3 курсів.

Звичайно, заходи щодо відзначення 150-ї річниці від дня народження Лесі Українки  будуть проводитися впродовж року й попереду нас чекають зустрічі з Лесиним словом, дослідження її творчості й життя.