День боротьби із захворюванням на туберкульоз

Вже другий рік поспіль в Україні, так само як і у світі – День боротьби із захворюванням на туберкульоз (Указ Президента від 22 березня 2002 року) проходить на тлі пандемії COVID-19. Проте, це не привід забувати про найстарішу інфекцію.

24 березня щорічно відзначається Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз, встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров’я в ознаменування того, що цього дня у 1882 році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу — туберкульозну бацилу. Це стало першим кроком на шляху діагностування і лікування небезпечного захворювання.

Метою Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульозу є підвищення обізнаності про глобальну епідемію туберкульозу і зусилля по ліквідації цієї хвороби. В даний час одна третина світового населення інфікована туберкульозом. Організації і країни, що борються з туберкульозом, проводять цей День з метою привернення уваги до масштабів цієї хвороби і способів її профілактики та лікування.

Туберкульоз залишається неподоланим, а зменшення виявлення хворих вочевидь свідчить про зменшення звернень по медичну допомогу. Результат вже відомий – у 2020 році від туберкульозу органів дихання померло на 820 (40%) більше людей, ніж у 2019. Швидка відповідь усього світу на абсолютно нову інфекцію COVID-19 є прикладом ефективних зусиль науковців та практиків, які є так необхідними для туберкульозу. Час минає, а туберкульоз, як і 100 років тому, вбиває.

У 2021 починається дослідження поширення латентної туберкульозної інфекції серед дітей за грантом Західно-Східного Партнерства з наукових досліджень, Швейцарія (WEEPI Foundation). У рамках дослідження передбачається обстеження дітей, які перебували в у сімейному контакті з хворим на туберкульоз. Діти будуть обстежені за допомогою Тесту Вивільнення Гама-Інтерферону (ТВГІ). Цей метод рекомендований ВООЗ для виявлення латентної туберкульозної інфекції в якості більш точної альтернативи класичній туберкуліновій пробі (реакції Манту).

Студенти спеціальності «Соціальна робота» щорічно разом з фахівцями соціальних служб міста активно долучаються до участі у віртуальних профілактичних квестах та міських вуличних благодійних акціях із боротьби з туберкульозом.

Наприклад, під час проведення міської вуличної благодійної акції «Зупинимо туберкульоз разом!» студенти розповсюджували профілактичну інформацію про діагностику та лікування захворювання на туберкульоз у соціальних мережах, серед пересічних громадян міста Черкаси.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ, ЩО:

1. На туберкульоз може захворіти кожен!

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ТУБЕРКУЛЬОЗ?

Здорова людина може заразитися туберкульозом, вдихаючи краплини вологи, що містять МБТ, які виділяються хворим на заразну форму туберкульозу при кашлі, чиханні, розмові. Найчастіше «страждають» органи дихання.

Спочатку хвороба протікає приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому лікування такого хворого розпочинається пізно і вимагає більших затрат часу та зусиль.

Як наслідок раннього виявлення та правильно проведеного лікування людина припиняє виділяти МБТ у навколишнє середовище і нікого не заражає.

Ранній початок лікування при туберкульозі – запорука успішного видужання.

2. Туберкульоз можна вилікувати!

ОСНОВНІ СИМПТОМИ ЗАХВОРЮВАННЯ:

• кашель понад 2 тижні;
  • підвищена температура тіла понад 7 днів;
  • утруднене дихання;
  • біль у грудях;
  • поганий апетит, постійна слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищена пітливість, особливо вночі;
  • кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі)

3. Неприпустимо самостійно ставити діагноз туберкульозу та займатися самолікуванням!

При виникненні хоча б одного з симптомів туберкульозу негайно зверніться до свого лікаря/ сімейного лікаря!