День боротьби за права кримськотатарського народу

18 травня в Україні та світі згадують про жертв депортації кримськотатарського народу з Криму в 1944 році. Тоді кримські татари  на десятиліття були позбавлені своєї Батьківщини. Ця подія трагічною сторінкою назавжди увійшла до літопису історії.

У ніч з 17 на 18 травня 1944 р., згідно з постановою Державного комітету оборони СРСР від 11.05.1944 р., з Криму почали депортувати кримських татар, звинувачених у «зраді батьківщини».   Тільки за три дні було вивезено більше 183 тисяч кримських татар до Казахстану, Узбекистану, Таджикистану. В основному, це були жінки, діти і люди похилого віку,  адже чоловіки продовжували воювати в лавах Червоної Армії. На збори їм давали від кількох хвилин до півгодини, потому вантажівками везли на залізничні станції. Звідти ешелонами – у наглухо зачинених товарних вагонах – до місць заслання. У дорозі людей годували рідко і погано, померлих ховали біля залізничного полотна, або й зовсім не ховали, скидаючи попід колії.

Серед причин виселення влада СРСР називала дезертирство кримських татар із Червоної Армії, співпрацю з нацистами та розправу над радянськими партизанами.

Після депортації кримських татар, в Криму двома указами від 1945 і 1948 років було перейменовано всі (за винятком міст Бахчисарай, Джанкой, Ішунь, Саки та Судака) поселення, назви яких мали кримськотатарське походження (понад 80% від загальної чисельності поселень Криму).

Лише за часів перебудови, 14 листопада 1989 року, Верховна Рада СРСР ухвалила «Декларацію про визнання незаконними та злочинними репресивних актів проти народів, що були піддані насильницькому переселенню, і забезпечення їхніх прав», якою, безперечно, засудила практику насильницького переселення цілих народів як найтяжчий злочин, що суперечить основам міжнародного права. Масово повертатися на свою історичну батьківщину, татари змогли лише після проголошення незалежності України. А 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію з Криму у 1944 році геноцидом і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Незважаючи на жорстокість репресії, зламати кримськотатарський народ не вдалося, у засланні тривала боротьба за правду і справедливість, за право жити на рідній землі, розмовляти власною мовою, зберігати традиції і культуру.

Відновивши суверенітет та територіальну цілісність України на Кримському півострові ми убезпечимо світ від явищ, притаманних тоталітарним режимам, вбережемо українців, кримських татар та інші національності від повторення подібних трагедій.

15 травня 2020 р. за участю студентів груп ХТ-7, СП-10, ПТ-5 відбулась виховна година он-лайн «Трагедія незнищенного народу», присвячена 76-й річниці депортації кримських татар з Криму. Викладач історії Новікова О.М. ознайомила студентів зі скорботною історією цього народу. Студенти обговорювали  попередньо переглянутий художній фільм режисера Ахтема Сейтаблаєва «Хайтарма», проводили паралелі між злочинами радянського тоталітарного режиму проти кримськотатарського і українського народів. Щемливе враження справило прослуховування пісні «1944» співачки Джамали — громадянки України, але кримської татарки за етнічним походженням.

У виконанні студенток групи СП-10 Ритко Дарини, Рясик Олександри та Кулик Ірини прозвучав «Гімн кримських татар» Номана Челебіджіхана, слова якого передають увесь біль народу, позбавленого рідної землі.