На Аскольдовій Могилі
Український цвіт —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
П.Тичина

Своє право бути вільною, незалежною державою українці відстоювали впродовж багатьох століть. 103 роки назад, 29 січня 1918 року, у нерівний бій з чотирьохтисячним підрозділом російської Червоної Армії вступив нечисленний загін із юних оборонців української державності. Ці події назавжди залишаться  в пам’яті багатьох поколінь українців як Бій під Крутами. Тоді курсанти, студенти та гімназисти виконали наказ командування і ціною свого життя зупинили наступ ворога на два дні. Бій тривав лише п’ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків.

Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за вказівкою Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва.

За кілька тижнів після бою під Крутами М. Грушевський писав: “Недаремно пролилася кров тисяч українських інтелігентів та молоді, коли вона принесла духовне визволення від найтяжчого і найшкідливішого московського ярма: добровільно прийнятого духовного закріпачення!”

Вшановуючи пам’ять захисників Української Народної Республіки, що власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху, щороку 29 січня ми вшановуємо День пам’яті Героїв Крут.

В Черкаському комерційному технікумі до цієї пам’ятної дати  проведено виховні години: «Крути – наша гордість, наша слава», «Пам’ятай про Крути», «Під Крутами пішли в безсмертя». Працівниками бібліотеки оформлена книжкова виставка: «Герої Крут. Незламність духу української молоді».

Подвиг героїв Крут є прикладом мужності, патріотизму, незламності духу справжніх синів своєї Вітчизни.