Міжнародний день пам’яток і визначних місць
18 квітня в усьому світі відзначають Міжнародний день пам’яток та визначних місць. Започатковане це свято з ініціативи Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць (ІКОМОС) у 1982 р., а відзначається з 1983 р.
Унікальні культурні надбання, які протягом тисячоліть створювалися зусиллями наших предків, є невід’ємною складовою спадщини всього людства. Зберегти і примножити ці скарби, зробити їх доступними для людей є обов’язком української держави і всього світового суспільства.
Девізом Міжнародного дня пам’яток та історичних місць стали слова: «Збережемо нашу історичну батьківщину».
В Україні цей день має назву «День пам’яток історії та культури» та започаткований в 1999 р.
На теренах нашої країни розташовані десятки тисяч пам’яток. Під охороною держави перебуває понад 130 тисяч визначних об’єктів археології, історії, монументального мистецтва, архітектури та містобудування. На їх базі створено і функціонує 61 історико-культурний заповідник, 13 з яких відповідно до указів Президента України мають статус «національного».
В Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО від України перебуває 7 об`єктів, а саме:
- Київ: Собор святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська Лавра (з 1990 р.);
- Ансамбль історичного центру Львова (з 1998 р.);
- Геодезична дуга Струве (з 2005 р.);
- Букові праліси Карпат (з 2007 р.);
- Резиденція митрополитів Буковини (з 2011 р.);
- Дерев’яні церкви карпатського регіону України (з 2013 р.);
- Стародавнє місто Херсонес Таврійський (з 2013 р.).
Одним із пріоритетних завдань органів державної влади, місцевого самоврядування та кожного свідомого громадянина є охорона об’єктів культурної та історичної спадщини.
Ми повинні зберегти, підтримати й донести до нащадків усе те, чим багатий наш народ. Хочеться сподіватися, що за нашим поколінням прийдуть і наступні – ті, хто зростатиме з усвідомленням своєї причетності до української та світової культури.