Злочин, якому немає прощення

Вшанування жертв політичних репресій для українського народу є принциповим, адже від кривавої руки Великого терору загинули кращі з кращих: борці за свободу, лідери, прометеї, що несли світло та підіймали народ на боротьбу. Цей день — трагічний і водночас повчальний урок нашої історії. Урок, що вчить націю бути сильними і консолідованими у прагненні збудувати високо демократичну державу. Це не тільки історія та пам’ять, це — попередження злодіянь проти людяності сьогодні і в майбутньому.

День пам’яті жертв політичних репресій відзначається згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року, щорічно у третю неділю травня, з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.  В цьому році цей день припадає на 16 травня.

 Точну кількість жертв страшного тоталітарного режиму і до сьогодні визначити неможливо. Проте, за відомостями  розсекречених архівів та численних документів, рахунок йде на мільйони… Мільйони понівечених та загублених життів!

Одним із трагічних символів тієї доби є київська Биківня :у Биківнянському лісі розташоване найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій. Тут був об’єкт спеціального призначення НКВС, де наприкінці 1930-х – у 1940-х роках відбувалися масові захоронення розстріляних та закатованих. Однією з найкривавіших стала ніч у Києві 19 травня 1938 року, коли у в’язницях НКВС було розстріляно 563 людини. Трагедія Биківні стоїть в одному ряді із такими злочинами, як Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр та Катинський розстріл. На сьогодні вже встановлено імена понад 19 тисяч розстріляних громадян з Биківнянського поховання жертв сталінських репресій.

В Черкасах місце поховання жертв терору знаходиться на старому єврейському кладовищі. В період з 5 серпня 1937 року по 27 листопада 1938 року  було  розстріляно  щонайменше 1144  особи.  Пам’ятний  знак  в Соборному  парку встановлений в 2006 році в пам’ять про жертв Голодоморів та політичних репресій на Черкащині.

Студенти та викладачі  нашого навчального закладу взяли участь у заходах щодо вшанування пам’яті жертв тоталітарного радянського режиму.  14 травня проведено відеоперерву  «Безвинно закатовані», у навчальних групах СПфб – 1, Тфб-1, ПТфб-1 проведено   інформаційну годину «Пам’ятаймо жертв репресій».

       Цій даті бібліотека Черкаського комерційного технікуму представила виставку-пам’ять «Злочин, якому немає прощення».Виставка містить видання, які розкривають природу політичних репресій тоталітарного режиму, характер і наслідки для населення та регіонів; документи,  в яких представлена інформація про політику репресій того режиму щодо працівників освіти Черкаського краю; книги українських письменників, яких переслідував сталінський режим: Василя Стуса, Зінаїди Тулуб, Івана Багряного, Валеріана Підмогильного.

Ці заходи спрямовані на відродження національної пам’яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства. Сьогодні жодних таємниць, замовчувань та викривлень у питаннях, які стосуються політичних репресій, немає і не може бути.

16 травня представники закладу взяли участь у міському  мітингу-реквіємі з нагоди Дня пам’яті жертв політичних репресій, який відбувся біля пам’ятного знаку.

Пам’ятаймо, щоб не повторилось!