31 травня – Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням

Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням встановлений у 1987році Всесвітньою організацією охорони здоров’я та відзначається 31 травня кожного року. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі налічується понад 1 млрд курців, серед них майже 200 млн жінок.

Відзначення цієї дати цілком виправдана, оскільки статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо даної проблеми не може не лякати. Згідно з даними ВООЗ, у всьому світі 90% усіх випадків смертей від раку легенів, 75% смертей від хронічного бронхіту, а також 25% випадків смертей від ішемічної хвороби серця в тій чи іншій мірі викликані курінням людини. Більше того, практично кожні 6 секунд у світі помирає людина, яка курить. Експерти прогнозують, що буквально через 10 років цей показник смертності збільшиться до одного курця в 3 секунди.

На сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає майже 6 мільйонів людей, з яких понад 5 мільйонів випадків смерті реєструється серед нинішніх та колишніх споживачів тютюну і більш ніж 600 000 смертей — серед людей, які піддаються впливу пасивного куріння 5 мільйонів людей; очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

Вживання тютюну є однією із найбільш серйозних загроз для здоров’я, із якими коли-небудь стикалися у світі. Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнокурінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%) другі причини (9%). Близько 70%, пов’язаних із тютюном, смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.

Цей день відзначають і в Україні. Україна – серед перших за кількістю викурених цигарок на людину. Це говорить про те, що в нашій країні ця проблема сягнула розмірів епідемії.

У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюнуКонвенція зобов’язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання тютюнової пандемії.

В Україні палить близько 11,5 млн жителів, з них — 9,1 млн чоловіків та 2,5 млн жінок. У відсотковому відношенні — 60% і 11,2%, відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років — є постійними курцями. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.

Лідером тютюнопаління в Україні в минулому році стала Запорізька область. Найменше палять у Вінницькій та Тернопільській областях, де курців по 13%. Майже кожен шостий мешканець Хмельницької області у віці старше 12 років (по Україні – кожен п’ятий) палить. Більше третини курять вже більше 20 років. Стаж від року до п’яти років мають 8% курців області (по Україні – 14%). Два курці з п’яти випалювали за добу по 16 цигарок і більше.

Тютюнопаління є найважливішою проблемою здоров’я населення. В останнє десятиліття стрімко збільшується питома вага підлітків-курців. Куріння серед молоді є сучасним своєрідним стилем поведінки, як серед юнаків, так і серед дівчат. У той же час, воно сприяє розвитку цілого ряду захворювань і призводить до передчасної смерті.

Важливо розуміти, що тютюнопаління впливає не тільки на курця, але і на все суспільство в цілому. Так, наприклад, у дітей, які проводять час у приміщеннях, де курять, частіше спостерігаються захворювання органів дихання, зростає ймовірність інших серйозних захворювань. Також дим від тютюну негативно впливає на обмін речовин в організмі підростаючого покоління. Погіршене курінням здоров’я, перешкоджатиме вибору того роду занять, який до душі людині. Куріння молоді уповільнює її як фізичний, так і психологічний розвиток. Звідси можна зробити висновок, що ведення здорового способу життя необхідно прищеплювати з дитячого віку, і боротьба із згубними звичками повинна проводитися масово і підтримуватися всім суспільством, адже на світі є багато людей з почуттям відповідальності не тільки за своє здоров’я і здоров’я своїх майбутніх дітей, а й за здоров’я оточуючих людей.

Паління перетворює легені людини на попіл. Людина, яка викурює пачку цигарок на день, протягом 40 років пропускає через свої легені 250 кг тютюнової смоли!

 – Рак легенів. Тютюнопаління є провідною причиною розвитку раку легенів, від якого помирає в світі більше людей, ніж від будь-якого іншого виду раку. На ранніх стадіях захворювання може ніяк не проявлятися, тому часто діагностується, коли  хвороба  стає невиліковною. Так, протягом 1 року після виявлення раку легень вмирає 66% чоловіків і 62% жінок, а протягом 5 років – 85% чоловіків і 80% жінок. Ризик раку легенів тим вище, чим більше стаж паління, чим більше сигарет палять за день, чим більша кількість диму, що вдихається, а також чим вищий вміст смол і нікотину в сигаретах.

Вплив вторинного тютюнового диму в домашній обстановці і на роботі також підвищує ризик раку легенів. Якщо відмовитися від паління, ризик розвитку раку легенів через 10 років може знизитися приблизно в половину в порівнянні з ризиком для курця.

– Хронічні захворювання легенів. Паління тютюну є провідною причиною хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) – хвороби, для якої характерно прогресуючє ушкодження тканин легенів і звуження дихальних шляхів, що призводить до порушень дихання. Захворювання спровоковано аномальної запальної реакцією тканини легенів на подразнення різними патогенними частками і газами, у даному випадку димом. Вірогідність захворювання збільшується пропорційно стажу паління і кількості викурених сигарет. Ризик розвитку ХОЗЛ особливо високий серед осіб, які починають палити в молодому віці, оскільки тютюновий дим значно уповільнює розвиток легенів.

Крім того, тютюн  сприяє тяжкому перебігу астми, яка обмежує активність людини і є причиною втрати працездатності.

– Наслідки на різних етапах життя. Доведено, що паління сприяє прискоренню біологічного старіння – функціональні показники організму не відповідають віку – може відзначатися порушення зору і слуху, зміни в опорно-руховому апараті. Крім того, тютюновий дим негативно впливає на зовнішній вигляд курця, викликаючи погіршення стану шкіри, зубів, волосся та ін.

Жінки, що палять частіше за інших страждають від безпліддя. Якщо ж вагітність і настає, то пізніше, ніж у жінок, які ведуть здоровий спосіб життя.

У немовлят, які зазнали внутрішньоутробного впливу токсинів тютюнового диму в результаті куріння матері або її контакту з вторинним тютюновим димом, частіше спостерігається помірне зниження маси тіла при народженні, а ризик низької маси тіла при народженні (<2500 г) підвищується на 22%. Після народження такі діти нерідко відстають у фізичному і розумовому розвитку. У новонароджених, мати яких палила під час вагітності, вище ризик смерті в ранньому віці.

Діти молодшого віку, які піддаються впливу вторинного тютюнового диму, мають високий ризик виникнення і загострення астми, а також часті інфекції нижніх дихальних шляхів.

– Туберкульоз. Мікобактерії туберкульозу, потрапляючи на пошкоджену слизову бронхів, знаходяться в сприятливому середовищі для розмноження і розвитку захворювання. Курці, як правило, не помічають симптомів хвороби, таких як тривалий кашель, вважаючи, що це наслідок тютюнопаління. Активна форма туберкульозу, ускладнена згубним впливом паління на стан легенів, значно підвищує ризик інвалідності і смерті від дихальної недостатності.

– Забруднення повітря. Тютюновий дим є вкрай небезпечною сумішшю: у ньому міститься більше 7 000 хімічних речовин, з яких 69 речовин входять в число канцерогенів. Ці речовини викликають мутацію клітин, пошкоджуючи молекули ДНК, пригнічують протипухлинний імунітет, і призводять до виникнення онкологічних захворювань.

Кинути палити нелегко. Відомо, що нікотин викликає сильну залежність, і всі ми знаємо людей, які спробували кинути, але всього лише через кілька місяців знову почали курити. Це є проблемою для всіх нас, і ми повинні нею займатися, тому що знаємо, що збільшення числа тих, хто кинув палити є ключовим елементом зниження прогнозованого тягаря викликаних тютюном смертей протягом найближчого двадцятиріччя.

Сьогодні відомо багато ефективних методів лікування тютюнозалежності, а також засобів, які замінюють нікотин.

Сьогодні ми знаємо про існування успішних і затрато-ефективних методів лікування. Засоби заміщення нікотину, такі як: нікотинова жувальна гумка, пластир, назальний спрей (аерозоль для носа) та інгалятори, а також не-нікотинові засоби, такі як бупропіон, можуть подвоїти шанси людей добитися успіху. Вони повинні стати більш широко доступні, а їхня вартість також повинна знижуватися, щоб курці в усіх країнах могли собі дозволити придбати їх.

При бажанні можна знайти можливість назавжди залишити цигарку. Основне — бажання та сила волі самої людини!!!

 Доброю новиною є те, що людина одержує суттєві шанси поліпшити здоров’я, кинувши палити в будь-якому віці. Молоді люди 30 – 35 років, які кинуть палити сьогодні,  житимуть так само довго, як і ті, що ніколи не курили.