Oсінь — чарівна й дивовижна пора року, яка  асоціюється з яскравим золотаво-жовтим  до багряного листям. Настає пора осіннього листопаду. Час прибирати опале листя. Сприймати осіннє листя як сміття – це велика помилка! Листя з дерев – це важливе для грунту добриво, яке дає можливість жити та розвиватися мікроорганізмам, це домівка черв’якам, їжа для птахів. Це ціла екологічна система.

 Традиційно восени люди згрібають опале листя та спалюють його, не задумуючись над тим, якої шкоди це завдає здоров’ю та довкіллю. Спалювати опале листя надзвичайно шкідливо і небезпечно. Листя дерев протягом вегетаційного періоду вбирає з повітря багато шкідливих речовин та пилу. Лікарі попереджають про ризики для здоров’я:  при спалюванні виділяється не тільки СО2, СО, а ще й бензопірен, який може викликати у людини рак. З димом у повітря виходять діоксини — одні з найотруйніших для людини речовин. Нараховується понад 500 отруйних речовин, які виділяються при спалюванні листя. Серед них є і канцерогени. Що ж робити з опалим листям? Спалювати листя прямо забороняє низка законів, а адміністративний кодекс передбачає за це покарання у вигляді штрафу. Альтернативою спалюванню листя є його компостування. Компост можна використовувати як високоякісне органічне добриво. Завдяки компосту поліпшується стан ґрунту, зменшується його ерозія, краще вбирається повітря та вода. У нашому Черкаському фаховому коледжі харчових технологій та бізнесу вже багато років складають зібране опале листя в компостну купу. Після перепривання використовують компост в якості добрива, прикореневої підкормки дерев і кущів, садових квітів.

Отже, коли виникне бажання спалити суху траву, листя чи сміття, то поміркуйте над тим, скільки шкоди ви цим завдасте довкіллю, оточуючим та самому собі.

Бережіть себе і природу!