З історії творення нашої державності: Холодноярська республіка.

 

Січень багатий на пам’ятні дати. Річницю Дня Соборності Україна відзначає 22 січня, а 29 січня – пошановує День Пам’яті героїв Крут. Ці дні стали символом боротьби за волю, частинкою надії та віри у майбутнє, порозумінням українського народу, що об’єднався для відродження політично та економічно сильної держави з власною історією, мовою, багатою духовною культурою. Ті пам’ятні історичні події сформували підґрунтя для утвердження національної ідеї та незалежної соборної України.

Саме з такими думками студенти групи СП-10-09-18 Черкаського комерційного технікуму слухали пізнавальну екскурсію від кандидата історичних наук, директора Центру вивчення пам’яток археології Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького Касяна Андрія в Музеї археології та Музеї Богдана Хмельницького, біля експозицій, присвячених Холодноярській республіці.

Екскурс пана Андрія був насичений цікавими і часто маловідомими фактами з історії рідної Черкащини від часів кам’яного віку до початку ХХ ст. Особливо вразив слухачів період Української революції 1917–1921 років, що був одним із найскладніших етапів творення нашої державності. Саме на цей час припала діяльність  Холодноярської республіки – невеликої території на Черкащині у вигині р. Тясмин. Серед визначних керівників Холодного Яру були названі брати Чучупаки, А. Гулий-Гуленко, І. Деркач, Л. Завгородній, Д. Гупало та інші.

І хоча холодноярівці не перемогли на полі бою, їх ідеї боротьби за незалежність не були втрачені за часів радянської дійсності. а передані і гідно продовжені сучасними патріотами.

Такі зустрічі з минулим зміцнюють віру молодого покоління в те, що територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною!